Šiame skyriuje nagrinėjame šias temas:
Mums patinka elektroninė prekyba, nes kiekvieną kartą gaunant siuntinį, jaučiamės kaip per Kalėdas, bet kai mes jį atidarome, iš karto suprantame, kad panaudota per daug nereikalingo įpakavimo. Sprendimas? Įpakavimo optimizavimas ir daugkartinio naudojimo konteineriai. Roger Botti - Robilant Associati
Sužinoti daugiau //deliverineurope.eu/#
E-prekyba iš esmės keičia pašto ir siuntų transportavimo rinkas. Pasaulinės prekybos srautai daro įtaką apsipirkimui, tačiau šiuo metu jie yra netinkami. Jų patobulinimas skatintų daugiau apsipirkti internetu iš kitų ES šalių. Daugiau kaip trečdalis pardavėjų, prekiaujančių internetu mano, kad tarpvalstybinių siuntų kainos yra didelė e-prekybos kliūtis.
“Ecommerce Europe” atliktos apklausos rodo, jog neefektyvus tarpvalstybinis tiekimas yra didžiausia kliūtis prekiaujantiems internetu. Beveik pusė užsienyje parduodančių įmonių (44 proc.) mano, kad logistika yra didelė kliūtis sprendžiant verslo užsienyje klausimus. “E-commerce” apklausa “Barriers to Growth” taip pat rodo, kad 15 proc. įmonių nepradeda tarptautinės prekybos dėl didelių transporto sąnaudų.
Paskaityti apie tai lačiau galite čia: //www.ecommerce-europe.eu/publication/manifesto-e-logistics-april-2016/
Logistika suprantama kaip prekių transportavimo, sandėliavimo ir išdėstymo sistema, apimanti su šia veikla susijusį planavimą, apskaitą, informacines technologijas (termino ,,Logistika” apibūdinimas pateikiamas pagal Rūtos Vainienės knygą “Ekonomikos terminų žodynas”).
Koks turėtų būti Jūsų prekių ir (arba) paslaugų pristatymo planavimas, pirkimo vykdymas ir kontrolė?
Logistika yra esminė e-prekybos verslo dalis. Įsivaizduokite, kad naujas klientas ateina į Jūsų internetinę parduotuvę ir …
Kas gali nutikti toliau?
Jis turi pasirinkti – pirkti ar ne: jo pasirinkimas gali priklausyti nuo pristatymo sąlygų (laiko, kainos …)
Ką galite padaryti, kad kaip ME-komerceris padarytumėte įtaką jo sprendimui? Įvertinti:
Taigi, Jūs, kaip e-prekybos specialistas, turite gerai susipažinti su logistika, nes logistikos grandinės valdymas yra esminis bet kokio verslo komponentas e-prekybos atveju.
E- prekyboje šiandien grįžtamosios tiekimo grandinės valdymas yra esminis verslo komponentas. Kaip valdomi logistiniai procesai – kontroliuojant gaunamus ištekliius, jos sandėliuojant ir laiku išsiunčiant į paskirties vietą. Kaip sukurti logistikos strategiją? Jums reikia sudaryti savo prekių ir/arba paslaugų išdėstymo ir vykdymo planą, judėjimo ir išdėstymo kontrolę. Tai padės pasiekti jūsų verslo tikslus, kurie gali skirtis atsižvelgiant į Jūsų ekonominę veiklą ir jos sritį. Kaip tai įgyvendinti praktiškai – pradėkime planuoti. Jums reikia atlikti keletą žingsnių, kad tinkama suorganizuotumėte e-prekybos logistikos valdymą: – suraskite ir nustatykite galimus logistikos paslaugų tiekėjus; – įvertinkite jų tinkamumą atsižvelgiant į savo verslo specifiką; – susisiekite su jais ir derybų keliu gaukite geriausius kainų pasiūlymą. Atminkite – didesnės įmonės, siekdamos patenkiti paklausą, dažnai bendradarbiauja su keliais logistikos paslaugų tiekėjais, bet mikroverslas įprastai logistikos procesus suvaldo bendradarbiaudamas su vienu logistikos paslaugų tiekėju. Jeigu Jūsų apyvarta nėra didelė, Jūs galite dirbti su vietinėmis įmonėmis ar organizacijomis ir su jų pagalba parsisiųsti, sandėliuoti ir išsiųsti savo produkciją.
Svarbūs aspektai kuriant logistikos strategiją
Planuodami savo prekių ir (arba) paslaugų judėjimą, kontrolės procesą, turite atsivelgti į šiuos konkrečius aspektus:
Veiklos vykdymo vieta:
• Namų / biuro veikla: jei vykdote internetinę prekybą iš savo namų ar atskiro biuro, kur saugote prekes, viskas, ką jums reikia padaryti – tai supakuoti produktą ir išsiųsti pirkėjui. Tai yra puikus pasirinkimas naujoms mikro įmonėms, nes tai leidžia taupyti pinigus sandėliavimo sąskaita.
• Drop-shipping partneris: jei neturite parduotuvės ir patalpos, kad galėtumėte saugoti produktus, sudarote sutartį su partneriais. Partneris, gavęs nurodymą internetine sistema, išsiųs prekes Jūsų klientui.
• Užsakomos logistikos paslaugos: jei Jūsų e-prekybos apimtys yra pakankamai didelės, kad galėtumėte optimizuoti savo logistiką, greičiausiai turėsite sinchronizuoti savo e-parduotuvę su trečiąja šalimi. Tokiu būdu, klientui atlikus pirkimą, logistikos partneriai žinos ir galės greitai išsiųsti prekes. Šis metodas sumažina stresą dėl prekių pristatymo, todėl galite sutelkti dėmesį į kitus e-prekybos aspektus.
Sandėlio inventoriaus valdymas
Sandėlio inventoriaus valdymo sprendimai, esantys jūsų e-prekybos platformoje, leidžia jums realiu laiku sekti informaciją apie kiekvienos prekės likučius, todėl įdiegę šią funkciją visada laiku galėsite įvykdyti klientų užsakymus.
Siuntos sekimas
Kai kurie logistikos paslaugų tiekėjai (UPS, FedEx, DPD, Omniviva, Lietuvos paštas) siunčiamai prekei suteikia kodą, kuris leidžia matyti prekės siuntimo etapus nuo prekės siuntėjui įteikimo iki klientui įteikimo. Kai produktas palieka jūsų rankas, kartais gali būti naudinga patikrinti tam tikrus užsakymus – kaip ir kada jie pasiekia klientą.
Pristatymo kaina
Tai labai svarbus logistikos planavimo aspektas. Rinkos analizė, kurią Jūs jau atlikote, padės identifikuoti klientą, jo galimus reikalavimus, ir Jūs galėsite išspręsti vieną svarbiausių e-prekybos elementų – logistikos paslaugų kainą.
Galimos pristatymo kainų strategijos:
1. Nemokamas pristatymas.
Žinoma, nemokamas pristatymas gali būti Jūsų klientams, bet Jums – tai tikrai nėra nemokama. Galima išskirti keletą strategijų, padedančių įmonėms padengti nemokamo pristatymo išlaidas. Pirma, padidinkite produktų kainas, kad padengtumėte siuntimo išlaidas. Šiuo atveju sumoka klientas. Antra, Jūs nekeičiate produkto kainos ir pats sumokate visą pristatymo kainą. Trečia, įmonė šiek tiek padidina produktų kainas, ir siuntimo išlaidas pasidalina su klientu. E-parduotuvėje taip pat galima pasiūlyti nemokamą pristatymą, kai klientas pasiekia minimalią užsakymo vertę. Ši strategija gali padėti didinant vidutines užsakymų apimtis ir pelną , iš kurio galima padengti transportavimo išlaidas.
2. Fiksuotos pristatymo išlaidos
Fiksuotos pristatymo išlaidos nėra susijusios su užsakymo verte. Nepriklausomai nuo pirkinio vertės: 10 ar 100 EUR, siuntimas kainuos pvz. 5 EUR. Siuntimo tarifai priklauso nuo kelių kriterijų: atstumo tarp sandėlio ir kliento, siuntos vertės, svorio ir dydžio.
3. Vežėjo taikomi tarifai
Šis variantas panašus į 2 punktą, išskyrus tai, kad internetinė parduotuvė turi būti susijusi su logistikos kompanija (trečiaja šalimi). Logistikos kompanija paskaičiuoja pristatymo kainą kai klientas pateikia užsakymą. Kaina priklauso nuo kelių kriterijų: atstumo tarp sandėlio ir kliento, siuntos vertės, svorio ir dydžio.
4. Mišri / alternatyvi strategija
Ši strategija leidžia Jums subalansuoti pajamas ir reklamines galimybes. Pavyzdžiui, siūlote nemokamą standartinį pristatymą (be pristatymo laiko įsipareigojimo) ir šalia to – kitas, mokamas pristatymo galimybes, pvz.: Pagreitinta siunta (pvz., 3-5 dienų pristatymas, kainą parenkant pagal svorį/ užsakymo vertę) ir “gyv” tarifų parinktį renkantis pristatymą kitą dieną.
Keletas variantų tokių mišraus pristatymo variantų:
• Standartinis pristatymas + Greitas pristatymas
• Nemokamas pristatymas + standartinis pristatymas + greitas pristatymas
• Standartinis pristatymas + atsiėmimas parduotuvėje + pristatymas tą pačią dieną
Įvertinus šiuos aspektus turite atsakyti į 3 svarbius klausimus:
• Produkto dydis ir svoris: koks yra mažiausių, lengviausių sandėliavimo vienetų (eng, Stock Keeping Unit – SKU)) ir didžiausių, sunkiausių SKU dydžių ir svorio skirtumas?
• Pristatymo vieta: vietos rinkoje ar tarptautiniai, ar reikalinga paskutinės mylios pristatymo paslauga ?
• Pristatymo parinktys: kokie tinkamiausi siuntimo kanalai Jums ir Jūsų klientams ?
Koks yra mikroįmonės logistikos procesas?
– Klientas užpildo savo užsakymą svetainėje (daugelyje e-prekybos platformų įdiegta atsargų valdymo programinė įranga, todėl užpildytas mokėjimas automatiškai koreguoja Jūsų turimas prekių atsargas)
– Gaunate pranešimą, jog užsakymas patvirtintas – apmokėtas
– Jūs siunčiate gaminį.
1. Prekių priėmimo ir saugojimo vieta
2. Prekių pakavimo ir išsiuntimo vieta
3. Pakavimo dėžės ir vokai
Prieš keletą metų pakuotė ir pristatymas buvo tiesiog būdas gauti internetu įsigytą produktą, tačiau vis daugiau žmonių nori, kad pristatymas, pakuotė ir produkto pateikimas suteiktų teigiamas apsipirkimo emocijas.
Šis lūkestis reiškia e-prekybos įmonių konkuruojančiu veiksniu tampa pakuotė ir prekės pateikimas klientui. Įmonės turi galvoti ne tik apie patį gaminį, bet ir apie teigiamas emocijas, pirkimo patirtį.
Pakuotė = Rinkodara?
Jūsų pakuotė ir pristatymas gali būti veiksmingas būdas įtikinti klientus ir patenkinti jų lūkesčius. Tai vadinama išpakavimo patirtimi (eng. unboxing experience) suteikiant įspūdį, jog gaminys buvo supakuotas konkrečiam gavėjui. Plačiau apie tai galte paskaityti čia.
4. Pakavimo medžiagos
Jūs turite gerai pagalvoti kaip apsaugosite prekes siuntimo procese ir užpildysite tuščias ertmes dėžėje. Galiausiai Jūs turite žinoti kaip užsandarinsite siuntimo dėžes ar vokus. Dažniausiai naudojamos pakavimo medžiagos yra paprastas popierius, plėvelė, maišeliai, burbulinė pakavimo plėvelė, pūstas politilenas, putplastis, oro pagalvės, medžio drožlės, birios pakavimo granules, lipni juosta. Jums gali prireikti ir lipnios juostos įtempėjų bei sagčių užtvirtinimui.
5. Krovinio važtaraštis ir (arba) sąskaitos faktūros
Šie dokumentai yra reikalingi ir vidinei kontrolei prieš išsiunčiant prekes klientui.
6. Siuntimo etiketės
Galutinis užsakymų vykdymo etapas – siuntimo etikečių parengimas. Kai kurie vežėjai suteikia galimybę užregistruoti siuntą jų svetainėse ir automatiškai atspausdinti siuntos etiketes.
7. Prekių siuntimas.
• Pristatymas į kliento namus/partnerių parduotuves/biurus – kurjeris pristato siuntą nurodytų adresu. Tarptautiniuose pirkimuose svarbu įvertinti ir paskutnės mylios siuntimo etapą, kai kurjeris siuntą iš oro, jūros ar kelių transporto siuntų terminalo pristato galutiniam gavėjui.
• Pristatymas į paštomatus – pasirinkus šį siuntimo būdą siuntą iš Jūsų paims kurjeris arba Jūs pats galite įdėti siuntą į paštomatą. Siunta bus pristatyta į Jūsų nurodytą paštomatą. Kai siunta bus įdėta į paštomatą, Jūsų klientas gaus SMS žinutę ir/ar informaciją el.paštu ir gali pasiimti siuntą jam patogiu metu. Siuntimo būdas “iš paštomato – į paštomatą” šiandien yra ekonomiškiausias būdas siųsti siuntas.
• Pristatymas į pašto skyrius – tai vienas ekonomiškiausių būdų siųsti smulkias siuntas Lietuvoje. Apie siuntos pristatymą į pašto skyrių klientas bus informuotas SMS žinute, arba gaus pranešimą pašto dėžutę.
Kokie yra svarbiausi logistikos teisiniai aspektai, susiję su Jūsų verslo logistikos valdymu? Ką Jums būtina žinoti vykdant ME-commercer veiklą.
Pardavėjas privalo pristatyti prekes vartotojui ne vėliau kaip per 30 dienų nuo sutarties sudarymo. Vartotojas ir pardavėjas gali susitarti ir dėl kito prekės pristatymo termino.
Jeigu prekės per šį terminą ar kitą susitartą terminą nėra pristatytos, vartotojas, atsižvelgdamas į aplinkybes, gali pateikti reikalavimą pristatyti daiktus per papildomą protingą terminą. Jeigu pardavėjas nepristato daiktų per vartotojo nustatytą papildomą terminą, vartotojas turi teisę vienašališkai nutraukti sutartį.
Jeigu pardavėjas nesilaiko prekės pristatymo termino, ypatingai tais atvejais, kai terminas vartotojui yra svarbus, pavyzdžiui, elektroninėje parduotuvėje perkama vestuvinė suknelė, vartotojas turi teisę nutraukti sutartį iškart pasibaigus numatytam arba sutartam terminui.
Už prekės dingimą ar sugadinimą transportuojant yra atsakingas pardavėjas, vartotojas tampa atsakingas už prekes nuo jų gavimo momento.
Svarbiausi reikalavimai yra pateikiami 2011 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje dėl vartotojų teisių 2011/83 /ES
Svarbiausią informaciją galite rasti čia dėl prekių transportavimo ir pristatymo.
Daugiau informacijos //www.vartotojai.lt/index.php?id=10850
Skaitmeninės ekonomikos eroje elektroninė prekyba išgyvena tikrą sprogimą, sukeldama neigiamą poveikį logistikos grandinei - nuo transporto organizavimo, sandėlių valdymo iki pristatymo į miestą. Tai nesustabdoma tendencija, dėl kurios reikia visapusiškai pertvarkyti prekybos dinamiką visame pasaulyje; tai be abejo yra vienas iš scenarijų, pagal kurį, artimiausiu metu, reikės įvertinti logistikos valdymą. ,,Logistika e-prekybos metu'' - Krovinių vadovų taryba
Pasaulio banko paskelbtame šių metų Logistikos reitinge (angl. Logistics Performance Index – LPI) Lietuva užima 54 vietą (2016 m. – 29 vieta). Šiame vertinime kasmet dalyvauja beveik du šimtai pasaulio šalių, o rezultatai įvertinami atsižvelgiant į šešis komponentus:
Lietuvoje galima užsakyti kurjerių paslaugas iš keleto paslaugų teikėjų.
Prieš atvykdami paimti ar pristatyti siuntos kurjeriai įprastai paskambina siekiant suderinti patogų siuntos paėmimo ar pristatymo laiko tarpą. Siunta į rankas dažniausiai pristatoma jau kitą po paėmimo darbo dieną.
SVARBU: Siunčiant siuntą šiuo būdu siuntimo kaina skaičiuojama ne tik pagal siuntos svorį, tačiau ir pagal jos tūrį, t.y. siuntos pakuotės išmatavimus. Jo pavyzdį galite rasti logistikos strategijos skyrelyje.
LP express, Omniva siuntų savitarnos terminalai (paštomatai) Lietuvoje yra įrengti lengvai automobiliu ir visuomeniniu transportu pasiekiamose vietose, todėl sunkesnių siuntų toli nešti nereikės.
SVARBU: Pasirenkant šį siuntimo būdą svarbu pateikti teisingą gavėjo mobiliojo telefono numerį, el.paštą, žinoti tikslius siuntos pakuotės matmenis ir pagal juos pasirinkti tinkamą paštomato dėžutės dydį.
Parengta pagal //www.reikiakurjerio.lt