logo

(CZ) Modul 4 – Sekce 1

Modul 1
Modul 2
Modul 3
Modul 4
Modul 5
Modul 6

Modul 4 – Sekce 1

V této sekci najdete:

 

  • informace o elektronických tržištích, co představují a jak fungují;
  • přehled nejznámějších světových tržišť a jejich alternativ.
Na naše zákazníky pohlížíme jako na hosty pozvané na večírek a my jsme hostitelé. Naší prací je každodenní zlepšování zkušeností zákazníka.
Jeff Bezos
I když si to mnoho zákazníků neuvědomuje, elektronické obchodování není pouze Amazon a eBay. To jsou ti největší hráči, ale existuje mnoho dalších úspěšných prodejních míst, která uspokojují nejrůznější přání zákazníků. Oliver Prothmann

Elektronické tržiště (marketplace)

Tržiště je webová stránka, která spojuje prodejce a zákazníky a umožňuje jim uskutečnit obchodní transakci. Na tomto typu platformy jsou prodejci a nakupující technickou i obchodní součástí tržiště, dokud není transakce dokončena. Tržiště je v pozici jakéhosi ručitele, umožňuje uzavření kupní smlouvy mezi prodejcem a kupujícím a ručí za to, že transakce se odehraje za co nejlepších podmínek. Tržiště mohou být horizontální – tedy nabízet mnoho kategorií produktů a služeb, např. Amazon, eBay, Alibaba, nebo vertikální – tedy nabízet pouze určitou kategorii produktů a služeb, např. Etsy, Justeat či Booking.

 

Například platforma Prestashop představuje své tržiště takto: poskytujeme firmám reklamní panely, výkladní skříně či skutečné virtuální obchody připravené k použití, dále komunikační nástroje, řízení objednávek, péči o zákazníka a zejména zdroj potenciálních zákazníků, kteří už jsou na platformě aktivní a k ní loajální.

 

Výhody tržiště:

  • Díky tržišti se produkty prodávají ve vyzkoušeném, standardizovaném a funkčním globálním ekosystému.
  • Sběrné místo tržiště se skládá ze zákazníků, kteří jsou loajální a na platformě už aktivní.
  • Obchodní kategorie tržiště jsou efektivně organizované a propagované na domovské stránce a tematických portálech.
  • Firma, která prodává prostřednictvím tržiště, nenese odpovědnost za platební systém, transakce či jakékoli podvody, ke kterým dojde v rámci platformy (avšak účet lze pozastavit do kontroly úřady).
  • Tržiště lze využít jako testovací prostředí pro otestování produktu nebo služby, či prozkoumání nových trhů.
  • V současné době většina platforem umožňuje integraci tržiště na stránky elektronického obchodu.

Nejen Amazon

Prodeji online určitě dominuje Amazon a eBay, ale v Evropě existují zajímavé alternativy, které je dobré a užitečné znát, objevovat a nakupovat na nich.

Abyste získali přehled ve světě nejnavštěvovanějších stránek, jděte na stránku Alexa (dceřiná společnost Amazon.com, která se zabývá statistikou internetové návštěvnosti). Stránka také umožňuje vyhledávání dle státu a kategorie. Za účelem porovnání a grafického znázornění nabízíme mapku vytvořenou během výzkumu sdružení Federal Association of Online Trade “Marketplaces across Europe”

Facebook Marketplace - The easy way to sell.

Selling items on Marketplace is as easy as 1-2-3. 1) Take a snap. 2) Add a price and description. 3) Post. Learn more about how to sell: http://bit.ly/2i89CWX

Posted by Facebook Marketplace Community on Friday, 14 July 2017

Amazon

Amazon je nejznámějším online tržištěm a prodejní platformou na světě. Při svém založení v roce 1995 byl Amazon online knihkupectvím, ale své portfolio produktů brzy rozšířil. Od roku 2015 je Amazon největším prodejcem v rámci elektronického obchodování a zároveň největším prodejcem na světě vůbec.

Amazon, největší online tržiště zboží na světě, přesáhl v roce 2017 svým obratem 170 miliard dolarů, čímž potvrdil vedoucí roli globálního e-commerce. Za dva roky narostl skoro o dvojnásobek a obratově je světovou jedničkou (z hlediska počtu prodejů je dvojkou za asijským Alibaba Group).

Působí v USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku, Číně, Indii, Velké Británii, Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Mexiku a prodává do 200 zemí světa. Sklady má ve více než 100 státech.

Nejprodávanějším zbožím v roce 2017 byly na Amazonu Knihy a filmy (meziroční nárůst o 61 %), Elektronika (54 %), Dům a zahrada (44 %), Kosmetika a osobní péče (44 %).

Jak se zde chovají zákazníci? Hledají rychle a věcně. Skoro polovina nakupujících se přihlašuje z mobilu. Při hledání zboží se celých 42 % uživatelů neprokliká dál než na první stranu výsledků. Více než tři čtvrtiny (76 %) uživatelů Amazonu využívají k vyhledávání zboží fulltextové vyhledávání Amazonu, minimum přichází z Googlu. 59 % uživatelů si před nákupem pročítá popisky, 39 % to dělá jen občas. Devět z deseti nakupujících by si nekoupilo produkt se třemi a méně hvězdičkami.

Amazon dorazil na český trh těsně před vánoční sezónou 2017. Není to však samostatný e-shop pro Čechy, Amazon zpřístupnil své německé stránky amazon.de, které začal překládat do češtiny a navíc z něho nabízí pro české zákazníky dopravu zdarma.

Nicméně funguje i česká doména amazon.cz. Po jejím načtení je zákazník automaticky přesměrován na německý e-shop s přepnutou lokalizací do češtiny. Ta zatím není dokonalá, protože překlad stále probíhá a v češtině jsou tak prozatím jen určité sekce. Navíc překládat je z velké části automatizovaný, a tak se v textech objeví i nesrovnalosti. Na češtinu je možné se přepnout i manuálně, a to konkrétně v pravé části horního menu.

Amazon nabízí taktéž dopravu do České republiky zdarma, a to u objednávek v hodnotě nad €39 (1000 Kč). Možnost bezplatného standardního dodání je při splnění cenové podmínky zákazníkovi při dokončování objednávky nabídnuta automaticky.

Pro snazší orientaci je pro Čechy dostupný i převodník měn. Na e-shopu je možné v současné době platit buďto debetní nebo kreditní kartou. Dostupná je i funkce 1-Click Buy, díky které je možné za zboží zaplatit po jediným kliknutím na příslušné tlačítko.

 

Zdroj: Daniel Pražák, letemsvetemapplem.eu

 

 

ebay

eBay je asi nejznámější a nejoblíbenější aukční server na internetu. Jedná se o americký web, ale své výrobky na něm nabízejí prodejci z celého světa. Na eBay se dá zboží dražit v aukci nebo koupit za stanovenou cenu, tzv. Buy It Now. Platby se dají uskutečnit pomocí platebních karet nebo služby Paypal. Pro nákup zboží je nutná registrace. Na eBay funguje systém hodnocení prodejců i kupujících.

Facebook marketplace

Facebook Marketplace je místo, na kterém mohou lidé prodávat a kupovat použité zboží. Bude tak konkurovat službám jako Sbazar, Bazoš, Annonce nebo Aukro.

Prodej a nákup zboží Facebook odstartoval v rámci uživatelských skupin (Facebook Groups). Ty každý měsíc navštívilo 550 milionů lidí z celého světa. Dalším krokem je právě Marketplace, který má všechny nabídky integrovat na jediné místo.

Do aplikace se zájemci dostanou z Facebooku kliknutím na ikonu prodejního stánku (levý sloupec, sekce Prozkoumat). Následně uvidí fotografie s nabídkami věcí od lidí ve svém okolí. Bude moci využít i hledání. Po kliknutí na fotografii získají detail nabídky a mohou prodejci poslat zprávu přes Facebook messenger. Způsob platby a dodání je již pouze na domluvě obou stran. Zadávání inzerátů je jednoduché, prodejce zboží vyfotí, doplní popisek, cenu, následně vybere kategorii a lokalitu a odešle.

Facebook se do obchodu nijak nemíchá, nepožaduje provizi.

Zdroj: mobilmania.cz

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikace odpovídá výlučně autorka/autor. Publikace nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejím obsahem.
Pro další informace o projektu kontaktujte: info@proeduca.cz