logo

(CZ) Modul 2 – Sekce 3

Modul 1
Modul 2
Modul 3
Modul 4
Modul 5
Modul 6

Modul 2 – Sekce 3

Elektronické obchodování v České republice

 

Na této stránce najdete souhrn údajů, které popisují nejnovější stav digitalizace v naší zemi, datový a referenční rámec pro elektronický obchod v ČR a prezentaci organizace APEK – referenčního místa v ČR pro oblast elektronického obchodu.

Konektivita, lidský kapitál, využívání internetu, integrace digitálních technologií, digitální veřejné služby: nedostatek nebo nedostatek digitálních dovedností je zvláště kritickým prvkem. V této oblasti je ještě hodně práce.

DESI Česká republika

V minulém roce dosáhla země pokroku v digitálních veřejných službách, zachovala si svou pozici, pokud jde o lidský kapitál, ale v jiných aspektech si pohoršila. ČR má nejlepší výsledky v integraci digitálních technologií ze strany podniků zejména proto, že mnoho malých a středních podniků zavádí elektronické obchodování. Česká republika má dobré pokrytí sítí 4G (94 %), ale celkový výkon v oblasti připojení stagnuje. Největší výzvou pro Česko je zlepšit využívání internetových služeb, zejména v oblasti elektronické veřejné správy a pro zábavu a společenské účely.

Česká republika patří do skupiny středně úspěšných států společně s Lotyšskem, Slovinskem, Francií, Portugalskem, Španělskem, Litvou, Maltou, Německem a Rakouskem.

V roce 2016 Česká republika aktualizovala Akční plán pro rozvoj digitálního trhu. Tento plán zahrnuje pět prioritních oblastí (e-skills, e-commerce, e-government, e-bezpečnost a všeobecnou regulaci pro bezpečnost a ochranu dat, sdílení ekonomických a otevřených dat) a horizontální prioritu Společnost 4.0. Hlavní novinkou je zavedení koordinačního mechanismu pro digitální agendu spadající pod Úřad vlády. Zatímco zodpovědnost zůstává příslušným ministerstvům, rolí koordinátora je řídit aktivity vlády a komunikaci mezi ministerstvy a jinými centrálními státními institucemi. Tato iniciativa je důležitým krokem ke sjednocení aktivit na poli digitální agendy a zároveň dává signál, že digitální agenda je pro stát prioritou.

Současný stav a trendy v České republice
Budoucnost leží ve spojení maloobchodu s internetovými nákupy, přičemž jeden bude pomáhat tomu druhému. Fabio Fulvio

V následujícím textu najdete specifika chování zákazníků nakupujících online v České republice

Česká republika je velmocí v prodejích na internetu. Více než 43 procent prodejů technického (nepotravinářského zboží) zboží se v ČR uskuteční v internetových obchodech. Až s odstupem následují Nizozemsko (35%), Slovensko (34%), Británie (33%) a Německo (29%). Na tiskové konferenci to uvedli zástupci společnosti GfK a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Podle vyjádření GfK začali Češi po letech méně nakupovat ve slevových akcích.

Průměr v Evropě je u tohoto ukazatele 24 procent. Vůbec nejvíce zboží se v Česku on-line prodá v kategoriích informační technologie (36,5%) a fotoaparáty (32,4%). Největší meziroční růst prodejů přes internetové portály byl u malých domácích spotřebičů (24,5%) a spotřební elektroniky (21,6%).

On-line trh v ČR se ale liší od západní Evropy také tím, že víc než třetina lidí stále využívá k placení nákupů na internetu dobírku a 28 procent platí při převzetí zboží v kamenné pobočce e-shopu. Pouze 17 procent spotřebitelů loni platilo kartou on-line a devět procent využívalo bankovní převod.

Celkový prodej technického spotřebního zboží v Česku loni vzrostl o 5,8 procenta na 79 miliard korun. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti GfK Temax.

V Česku je v přepočtu na obyvatele nejvíce e-shopů v Evropě. Jejich počet navíc podle odborníků i v dalších letech poroste. Loni jich v ČR přibylo meziročně 3900 na celkem 40.100. Od roku 2013 přitom počet stagnoval. Stále více kamenných řetězců nyní začíná prodávat on-line.

Podíl českých internetových obchodů na maloobchodních tržbách loni poprvé překročil deset procent. V roce 2017 stouply tržby e-shopů o 18 procent na 115 miliard Kč, vyplývá z údajů Asociace pro elektronickou komerci a srovnávače cen Heureka.cz.

Češi začali po letech méně nakupovat ve slevách

Češi začali podle GfK v posledních dvou letech omezovat nákupy ve slevách. Po dlouhodobém růstu se podíl výdajů za potraviny a drogerii ve slevových akcích snížil loni na 46 procent, zatímco v roce 2015 dosahoval 46,9 procenta. Klesá také počet lidí, kteří upřednostňují nejlevnější zboží. Rychlý ekonomický růst země tak mění nákupní chování spotřebitelů.

Zlepšující se ekonomická situace a rostoucí důvěra spotřebitelů ovlivňuje i jejich nákupní rozhodnutí. Stále větší význam má kvalita potravin, jejich čerstvost a příjemný a pohodlný nákup. Koncem roku 2017 si už 20 procent zákazníků vybíralo prodejnu potravin podle kvality výrobků – dvakrát víc než o pět let dříve.

Výdaje domácností za rychloobrátkové zboží vzrostly v meziročním srovnání o pět procent. Na tento vývoj má částečný vliv i inflace. Největší část nákupního koše představují výdaje za čerstvé a chlazené zboží. Podíl této kategorie posiluje kvůli vyšší průměrné ceně.

Nejvyšší část výdajů domácnosti utrácejí v hypermarketech, loni to bylo 32,1 procenta. Dlouhodobě rostou výdaje v diskontních prodejnách a supermarketech, a to na úkor malých prodejen. V diskontech nakupuje 20,1 procenta lidí, supermarkety preferuje 16,8 procenta a malé prodejny 17,3 procenta.

Poslední dva roky mírně klesá v Česku i průměrná frekvence nákupů. Loni jejich počet činil 337, což je o dva provedené nákupy méně v porovnání s rokem 2016. Naopak stouply výdaje na jeden nákup na 241 korun oproti předloňským 228 korunám. Navíc jsou domácnosti ochotné zaplatit vyšší průměrnou cenu za jeden výrobek. Týká se to hlavně nákupů zboží pod privátní značkou řetězců. V roce 2015 jejich podíl činil 20,1 procenta, loni to bylo už 21,2 procenta. Přesto má Česká republika stále nižší podíl prodejů zboží pod privátní značkou než okolní státy s výjimkou Polska.

Zdroj: České noviny

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je sdružením 556 firem, podnikatelů a odborníků v elektronickém obchodu. Asociace byla založena v roce 1998 jako nezávislá organizace, která podporuje rozvoj elektronického obchodu v České republice. Mezi členy APEKu patří největší české internetové obchody, přední softwarové společnosti a finanční instituce. APEK zastupuje e-commerce trh při komunikaci s médii a státní správou. Svým členům poskytuje podporu formou právních informací, seminářů, studií, networkingu a poradenství.

APEK – Asociace pro elektronickou komerci

APEK je sdružením podnikatelů a firem z oblasti e-komerce, kteří to se svým byznysem myslí vážně. Členové APEK neustále posouvají své podnikání tím správným směrem. Díky podpoře APEK mají e-obchodníci v ruce nástroje, které jim pomáhají být vždy o krok před konkurencí. APEK zastupuje e-commerce trh při komunikaci s médii a státní správou. Svým členům poskytuje podporu formou právních informací, seminářů, studií, networkingu a poradenství.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikace odpovídá výlučně autorka/autor. Publikace nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejím obsahem.
Pro další informace o projektu kontaktujte: info@proeduca.cz