logo

(CZ) Modul 3 – Příběhy úspěšných

Modul 1
Modul 2
Modul 3
Modul 4
Modul 5
Modul 6

Příběhy úspěšných

Pro modul 3 jsme vybrali příběhy týkající se probíraných témat, abychom vám poskytli vhodné příklady k přemýšlení. Příběhy úspěchu při segmentaci, příběhy o inovativní logistice, příběhy o vítězných marketingových strategiích.

Mezi předloženými příběhy naleznete příklady toho, o čem jsme se bavili na předchozích stránkách modulu. Najdete zde příběh společnosti VOLVO, která se postupně stala synonymem pro bezpečnost a také příkladem segmentace cílových zákazníků. Dále historii logistiky “poslední míle” jedné španělské společnosti či logistiky italské společnosti prodávající víno online. Také příběh malé společnosti z prostředí Airbnb “Zážitky”. Také například toho, jak se společnost Lego po vážné krizi trhu vzchopila a našla nové strategie. Nakonec pak příběh americké společnosti, která přeměnila balení produktu na efektivní marketingový nástroj.

Volvo vyvíjí svá auta pro zákazníky, jejichž primární starostí je bezpečnost. Její auta jsou hodnocena jako nejbezpečnější na trhu. “Někdy nejvíce záleží na momentech, které se nestanou. Představujeme vám nové Volvo XC60. Budoucnost v bezpečnosti. “
Dodání zdarma u objednávek nad 120 EUR. Možnost při objednání napsat zvláštní pozdrav, který bude dodán společně s produktem.
Chtěli bychom vás seznámit s vítěznou marketingovou strategií, kterou přijala společnost LEGO, dánský výrobce hraček, který je známý po celém světě díky své řadě skládacích stavebnic. Společnosti LEGO se podařilo přilákat své cílové zákazníky prostřednictvím následujících strategií:

  • vymýšlení nových způsobů práce se zákazníky – uživateli, kteří fungují jako designéři a spolupracují na vývoji nových produktů;
  • uvedení v život sítě LEGO Ambassador Network, což je síť založená v roce 2005, ve které jsou zapojeni fanoušci firmy LEGO ve věku 19 až 65 let z celého světa. Zákazníci jsou v přímém kontaktu se společností a ta se na ně obrací pro rady i nápady;
  • organizování komunity Lego Click, v rámci této komunity existuje i aplikace pro iPhone, která je určená pro umělce, kreativní lidi, designéry a nadšence, kteří tvoří LEGO Factory. Ta umožňuje uživatelům vytvářet LEGO stavebnice z existujících dílů a ty si objednávat online;
  • organizování LEGO ideas, kde si uživatel může online vytvořit stavebnici na míru, data nahrát na platformu a pokud tato stavebnice získá dostatečný počet hlasů od ostatních uživatelů, pak jsou na tuto stavebnici upozorněni odborníkům na vývoj produktů firmy LEGO.
KOIKI – Koiki Home S.L. (Koiki) je španělská společnost zaměřená na dodávky na “poslední míli”, tedy finální doručování koncovým zákazníkům. Společnost byla založená v roce 2014 v Madridu a spoléhá se na síť sociálních družstev a zaměstnává kurýry (Koiki Messenger) pocházející ze sociálně vyloučených komunit, kteří jen těžko nalézají práci na tradičním pracovním trhu. Služba, kterou firma Koiki nabízí je ušit na míru koncovým zákazníkům, kteří si mohou vybrat den i čas dodání. Firma Koiki zachovává vysoké standardy udržitelnosti životního prostředí, jelikož její kurýři doručují zásilky pěšky. Společnost Koiki si ponechává 25% zisku, zatímco sociální družstvo získá zbylých 75%. V současnosti má společnost Koiki síť více než 11 sociálních družstev, se kterými spolupracuje, a zaučila více než 115 kurýrů.
Airbnb je komunita, která umožňuje pronájem vašeho domova či jiného ubytování cestovatelům. V této komunitě existují i sekce Zážitky či Restaurace. V sekci Zážitky se prezentují místní malé firmy – farmy, obchody atd. – a představují své aktivity. Airbnb tímto poskytuje alternativu k reklamním službám, které malé firmy využívají. V této sekci uvádíme jako příklad restauraci v Barceloně, která nabízí ochutnávky vín.
Dobrým příkladem toho, že balení produktu může být pro zákazníky a jejich zážitek z nákupu rozhodující, je společnost Trunk Club. Personalizovaná služba pro nákup oděvů spadající pod obchodní řetězec Nordstrom. Klub předplatitelům každý měsíc zasílá pečlivě vybrané módní oděvy a doplňky.

Místo toho, aby Trunk Club používal obvyklé krabice přelepené lepicí páskou, zvolil krabice s personalizovaným potiskem a rukojetí imitující dřevo, čímž jasně odkazuje na svou obchodní značku (trunk znamená v angličtině kufr). V této krabici jsou produkty zabaleny s velkou péčí a je k nim vložen ručně psaný vzkaz od osobního stylisty, ten popisuje vybrané produkty.

Na Youtube můžete najít videa, na kterých členové klubu Trunk Club sdílejí chvíle při vybalování produktů.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikace odpovídá výlučně autorka/autor. Publikace nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejím obsahem.
Pro další informace o projektu kontaktujte: info@proeduca.cz