EU určitě učinila pokrok, ale není dostatečný. Jiné země a regiony ve světě postupují mnohem rychleji.
Andrus Ansip
Nakupování zboží a služeb online se stalo běžnou praxí pro mnoho lidí po celém světě. Někteří online nákupy uskutečňují v rámci snazšího nakupování, jiní kvůli nižším cenám, které nabízejí platformy elektronického obchodování. Ti, kteří nakupují digitálně, jsou také při nakupování ovlivněni mnoha digitálními zdroji, jako jsou email marketing a hodnocení produktů. Bez ohledu na to, proč nakupují, počet lidí nakupujících online roste. Tradiční kreditní karta je upřednostňovanou metodou placení u lidí nakupujících online po celém světě, v roce 2017 činil podíl plateb 42 %. Druhou nejpoužívanější metodou je PayPal s až 39 % podílu online plateb. Nabídka zařízení s internetovým připojením, které mají kupující online k dispozici, umožňuje nákup produktů bezmála odkudkoli a z jakéhokoli zařízení.
Zdroj: Statista
I když Evropská komise v květnu 2015 oznámila, že chce vytvořit skutečný jednotný digitální trh, který zaručí volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu, a ve kterém budou mít občané a podniky snadný a spravedlivý přístup ke zboží a službám nabízeným online, bez ohledu na národnost a místo, kde žijí, 65 % evropských uživatelů internetu nakupuje online, ale pouze 16 % malých a středních podniků prodává online – a z tohoto počtu méně než polovina prodává do zahraničí – 7,5 %.
Strategie pro jednotný digitální trh sestává ze tří oblastí neboli pilířů:
Od května 2015 Evropská komise předložila 35 legislativních návrhů a iniciativ, jak oznámila ve své strategii pro jednotný digitální trh. Nyní se soustředí na získání politického souhlasu Evropského parlamentu a Rady pro všechny návrhy, zejména pro aktualizovaná telekomunikační pravidla EU, která navýší investice do vysokorychlostních a kvalitních sítí, které jsou nezbytné pro plný rozvoj digitální ekonomiky a společnosti. Strategie pro jednotný digitální trh také vedla k návrhu klíčových legislativních opatření jako je posílení elektronického obchodování, modernizace autorských práv, audiovizuálních práv a e-soukromí, harmonizace digitálních práv, zaručení dostupnosti dodávání balíků a harmonizace pravidel DPH.
Za účelem zajištění spravedlivého, otevřeného a bezpečného digitálního prostředí určila Komise tři hlavní oblasti, ve kterých musí EU pokročit:
Dne 10. května 2017 Komise vydala střednědobé hodnocení strategie pro jednotný digitální trh. Ukazuje pokrok v zavádění strategie od roku 2015 a také, jaké další kroky je nezbytné podniknout.
Index digitalizace ekonomiky a společnosti (DESI) je kombinovaný index, který shrnuje příslušné ukazatele výkonu v oblasti digitalizace v Evropě a sleduje vývoj v členských státech EU, pokud se jedná o digitální konkurenceschopnost.
Nejvyspělejší digitální ekonomiky v rámci EU mají Dánsko, Švédsko, Finsko a Nizozemí, následuje Lucembursko, Irsko, Spojené království, Belgie a Estonsko. Nejnižší hodnocení v rámci DESI mají Rumunsko, Řecko a Itálie.
V roce 2017 se v rámci DESI zlepšily všechny členské státy. Nejvíce pokročilo Irsko a Španělsko (bezmála 5 bodů oproti evropskému průměru 3,2). Na druhé straně došlo jen k malému zlepšení v Dánsku a Portugalsku (pod 2 body).
DESI 2018 – Klíčová zjištění
1. Konektivita
2. Lidský kapitál/digitální dovednosti
3. Používání internetu občany
4. Integrace digitálních technologií do podniků
5. Veřejné digitální služby
6. Výzkum a vývoj IT
Zdroj: EU
EU má významný vliv na oblast online obchodování v členských zemích. Sdružení Ecommerce Europe je silným a jasným hlasem v oboru elektronického obchodování na poli evropské politiky.
Prostřednictvím svých 20 asociací na národních úrovních sdružení Ecommerce Europe zastupuje více než 25.000 online obchodů z celé Evropy. Sdružení Ecommerce Europe je mluvčím sektoru elektronického obchodování v Evropě. Jeho úkolem je podpořit odvětví elektronického obchodu tím, že institucím s rozhodovacími pravomocemi pomůže vytvářet politiku vhodnou pro budoucí udržitelný růst. Aby se tak stalo, sdružení Ecommerce Europe se ujímá iniciativy při vytváření inovativních tržních řešení a poskytuje platformu pro diskusi odborníků, spojuje online obchodníky s příslušnými zúčastněnými osobami. Také zdůrazňuje význam elektronického obchodování pro ekonomiku prostřednictvím podrobných průzkumů evropských a globálních trhů. Kromě toho sdružení Ecommerce Europe podporuje toto odvětví rozvojem iniciativ, jako je jeho značka European Trustmark, kterou zdarma poskytlo více než 10.000 certifikovaným online obchodům v celé Evropě.