Šiame skyriuje Jūs rasite:
Lankstus prisitaikymas prie sparčiai besikeičiančio pasaulio ir savo tinkamos savo vietos nustatymas darbo rinkoje reikalauja universaliųjų ir pagrindinių įgūdžių. Visą tai galima įgyti tiek formaliuoju tiek neformaliuoju mokymosi būdu: Jūs daug ko išmokstate mokykloje, tačiau lygiai taip pat svarbus jūsų mokymąsis ir popamokinėje veikloje. Daugumai iš mūsų savo įgūdžius reikia tobulinti kiekvieną dieną.
Pradėdami rengti šią mokymosi kurso dalį įsivaizdavome, kad galėsime išryškinti tam tikrus me-commerceriui reikalingus įgūdžius, tačiau supratome, kad visi, dėl kurių yra sutarta formuojant bendrąją Europos Sąjungos švietimo strategiją ir yra būtini, jei norite tapti šio sektoriaus specialistais.
Toliau esančiuose skyriuose Jūs rasite įgūdžių sąrašą, aprašytą Europos Parlamento ir Tarybos priimtose 2006 m. gruodžio 18 d. rekomendacijoje ddėl universaliųjų, visą gyvenimą trunkančių, mokymosi gebėjimų. Čia rasite aprašytą kiekvieną individualią kompetenciją ir jos paskirtį; kai kurie iš išvardintų įgūdžių turi tiesiogines nuorodas ir sąsajas su me-commercerio veikla.
Bendravimas gimtąja kalba
Apibrėžimas
Bendravimas gimtąja kalba yra gebėjimas išreikšti ir interpretuoti sąvokas, mintis, jausmus, faktus ir nuomones tiek žodžiu, tiek raštu […] bei tinkamai ir kūrybingai sąveikauti kalbos lygmeniu kultūriniuose ir socialiniuose kontekstuose. […]
Su šia kompetencija yra susijusios žinios, įgūdžiai ir esminiai požiūriai.
[…] Bendravimas gimtąja kalba reiškia, kad asmuo žino žodyną, funkcinę gramatiką ir kalbos funkcijas. Tai apima žinias apie pagrindines verbalinės sąveikos rūšis […], taip pat kalbų ir komunikacijos įvairovę skirtinguose kontekstuose. […] […]apima galimybę atskirti ir naudoti skirtingų tipų tekstus, ieškoti, rinkti ir apdoroti informaciją, naudoti kalbos pakaitalus ir formuluoti bei išreikšti nuomonę, įtikinamai ir tinkamai išdėstyti kontekstą tiek žodžiu, tiek raštu. Teigiamas požiūris į bendravimą gimtąja kalba veda prie kritiško ir konstruktyvaus dialogo […] supratimą apie kalbos įtaką kitiems ir poreikį suprasti ir vartoti kalbą teigiamai ir socialiai atsakingai.
Bendravimo užsienio kalba įgūdžiai
Apibrėžimas
Bendravimas užsienio kalbomis iš esmės sutampa su pagrindiniais įgūdžiais, reikalingais bendravimui gimtąja kalba. Bendravimas užsienio kalbomis taip pat reikalauja tokių įgūdžių kaip tarpininkavimas ir tarpkultūrinis supratimas.
Su šia kompetencija susijusios žinios, įgūdžiai ir esminiai požiūriai.
Užsienio kalbų kompetencijai reikalingos žodyno ir funkcinės gramatikos žinios bei pagrindinių kalbos sąveikos tipų ir kalbos registrų supratimas. Taip pat svarbu žinoti socialines konvencijas, kultūrinius aspektus ir kalbos įvairovę. […] Teigiamas požiūris – tai kultūrinės įvairovės vertinimas bei interesas ir smalsumas kalbai ir tarpkultūriniam bendravimui.
Be svetainių, yra daug programų, skirtų anglų kalbos mokimuisi, kurias galite atsisiųsti į savo išmanųjį telefoną. Mes siūlome dvi: busuu ir Duolingo bendruomenes, kurios padės išmokti anglų kalbą per žaidimus.
Matematinė kompetencija ir pagrindiniai įgūdžiai mokslo ir technologijų srityje
Apibrėžimas
Matematinė kompetencija yra gebėjimas kurti ir taikyti matematinį mąstymą, siekiant išspręsti eilę problemų kasdienėse situacijose. Pradedant nuo bazinių aritmetinių matematikos įgūdžių, pagrindinis dėmėsys skiriamas proceso ir veiklos bei žinių aspektams. Matematinė kompetencija apima įvairiu lygių gebėjimą ir norą naudoti minties matematinius modelius (loginį ir erdvinį mąstymą) ir pateikimą (formules, modelius, konstrukcijas, grafikus, diagramas).
Mokslinė kompetencija reiškia gebėjimą ir norą naudotis žinių ir metodikų rinkiniais, norint paaiškinti aplink mus esantį pasaulį, žinant kaip nustatyti problemas ir daryti išvadas, pagrįstas įrodytais faktais. Technologijų kompetencija laikoma šių žinių ir metodikos taikymu, siekiant patenkinti žmonių troškimus ar poreikius. Mokslo ir technologijų kompetencijos apima supratimą apie žmogaus veiklos pokyčius ir supratimą apie kiekvieno piliečio atsakomybę.
Su šia kompetencija susijusios žinios, įgūdžiai ir esminiai požiūriai
Būtinos žinios matematikos srityje apima tvirtas žinias apie skaičiavimus, matavimus ir struktūras, pagrindines operacijas ir pagrindinius matematinius pristatymus, matematinių terminų ir sąvokų supratimą bei klausimų, į kuriuos matematika gali atsakyti, supratimą.
Žmogus turėtų turėti įgūdžius, kad galėtų pritaikyti pagrindinius matematinius principus ir procesus kasdieniame kontekste namuose ir darbe, sekti ir vertinti temų tarpusavio ryšius. […] Teigiamas požiūris į matematiką grindžiamas pagarba tiesai ir noru ieškoti motyvacijos ir nustatyti jos pagrįstumą.
Kalbant apie mokslą ir technologijas, pagrindinės žinios apima pagrindinius gamtos principus, pagrindines mokslo koncepcijas, principus ir metodus, technologijas ir technologinius produktus bei procesus, taip pat mokslo ir technologijų poveikį gamtos aplinkai. Šie gebėjimai turėtų padėti žmonėms geriau suprasti mokslo teorijas, taikomųjų programų ir technologijų raidą, apribojimus ir riziką visuomenėje (sprendimų priėmimo, vertybių, moralinių klausimų, kultūros ir kt. požiūriu). […]
Ši kompetencija apima kritišką vertinimą ir smalsumą, susidomėjimą etikos klausimais ir pagarbą saugumui ir tvarumui, ypač mokslo ir technikos pažangai, susijusiai su žmogumi, šeima, bendruomene ir pasaulinio mąsto problemomis.
Apibrėžimas
Skaitmeninė kompetencija – tai žinojimas, kaip naudoti informacinės visuomenės technologijas (TSI) darbui, laisvalaikiui ir bendravimui tuo pačiu išlaikant ir pasitikėjimą savimi ir kritišką mąstymą. Ji glaudžiai siejasi su pagrindiniais IKT įgūdžiais: kompiuterių naudojimu informacijos paieškai, vertinimui, saugojimui, gamybai, pateikimui ir keitimui, taip pat bendravimui ir bendradarbiavimui internetu.
Su šia kompetencija susijusios žinios, įgūdžiai ir esminiai požiūriai
Skaitmeninei kompetencijai reikalingas tvirtas sąmoningumas ir žinios apie IKT pobūdį, vaidmenį ir galimybes kasdieniame gyvenime: privačiame ir visuomeniniame gyvenime bei darbe. Tai apima pagrindines IT programas, tokias kaip tekstų apdorojimas, skaičiuoklės, duomenų bazės, informacijos saugojimas ir valdymas, taip pat supratimas apie galimybes ir galimą interneto bei elektroninių ryšių keliamą riziką (elektroninis paštas, tinklo priemonės) darbo, laisvalaikio, informacijos mainų ir bendradarbiavimo tinklų, mokymosi ir mokslinių tyrimų srityse. […] Būtini tokie įgūdžiai yra: gebėjimas ieškoti, rinkti ir apdoroti informaciją, kritiškai ir sistemingai ją naudoti, nustatyti jos tinkamumą ir atskirti realią nuo virtualios, atpažįstant koreliacijas. Žmonės taip pat turėtų galėti naudoti priemones, skirtas parengti, pristatyti ir suprasti sudėtingą informaciją, naudotis interneto paslaugomis, atlikti mokslinius tyrimus ir juos naudoti. Žmonės taip pat turėtų turėti galimybę naudotis ICT siekdami kritiškai mąstyti, lavinti kūrybiškumą bei susipažinti su naujovėmis. […].
Apibrėžimas
Mokymasis mokytis yra sugebėjimas atkakliai mokytis, organizuoti savo mokymąsi veiksmingai valdant laiką ir informaciją tiek individualiai, tiek grupėse. Ši kompetencija apima supratimą apie savo mokymosi procesą ir poreikius, galimybių ribos nustatymą ir gebėjimą įveikti kliūtis trukdančias mokytis efektyviai. Ši kompetencija apima naujų žinių ir įgūdžių įgijimą, apdorojimą ir įsisavinimą, taip pat galimybių tyrimą ir naudojimą. Mokymasis mokytis reiškia, kad besimokantieji pradeda nuo to, ką jie jau išmoko ir įgijo per savo gyvenimo patirtį tam, kad panaudoti ir pritaikyti žinias ir įgūdžius įvairiose situacijose: namuose, darbe, mokymo įstaigoje ir praktikoje. Motyvacija ir pasitikėjimas yra esminiai elementai, reikalingi įgyti šiai kompetencijai.
Su šia kompetencija susijusios žinios, įgūdžiai ir esminiai požiūriai
Kai mokymasis yra skirtas konkretiems darbo ar karjeros tikslams, žmogus turėtų žinoti apie reikalaujamus įgūdžius, žinias bei kvalifikaciją. Visais atvejais mokymasis mokytis reiškia, kad žmogus žino ir supranta pageidaujamas mokymosi strategijas, savo įgūdžių ir kvalifikacijų stipriąsias ir silpnąsias puses bei gali ieškoti švietimo ir mokymosi galimybių bei priemonių. Pirmiausia reikia išmokti mokytis, o tam reikia įgyti pagrindinių įgūdžių, kaip skaityti, rašyti, skaičiuoti ir naudoti IKT įgūdžius, reikalingus tolesniam mokymuisi. Turint šiuos įgūdžius žmogus turėtų galėti įsigyti, pasiekti, apdoroti ir pritaikyti naujas žinias ir įgūdžius. Tai reiškia, kad reikia efektyviai valdyti savo mokymosi, karjeros ir darbo modelius, ypač svarbu nemesti mokymosi pusiaukelėje, mokėti sutelkti dėmesį ilgesnį laiką ir kritiškai vertinti mokymosi tikslus […]. Teigiamas požiūris apima motyvaciją ir pasitikėjimą tęsti ir sėkmingai mokytis visą gyvenimą. Sugebėjimas spręsti problemas yra naudingas tiek pačiam mokymosi procesui, tiek ir kliūčių bei pokyčių valdymui. Noras taikyti anksčiau įgytas žinias ir gyvenimo patirtį, kaip ir smalsumas ieškoti naujų galimybių mokytis, taip ir mokytis įvairiais gyvenimo atvejais yra esminiai teigiamo požiūrio elementai.
Socialinės ir pilietinės kompetencijos
Apibrėžimas
Socialiniai ir pilietiniai gebėjimai apima asmeninius, tarpasmeninius ir tarpkultūrinius įgūdžius ir yra susiję su visomis elgesio formomis, leidžiančiomis mums veiksmingai ir konstruktyviai dalyvauti socialiniame ir darbiniame gyvenime, ypač gyvenime pilname įvairios visuomenės […].
Su šia kompetencija susijusios žinios, įgūdžiai ir esminiai požiūriai
[…] veiksmingam socialiniam ir tarpasmeniniam bendravimui labai svarbu suprasti elgesio ir manierų etiketą, bendrai priimtą skirtingoje aplinkoje ir visuomenėje (pavyzdžiui, darbe). Taip pat svarbu žinoti pagrindines sąvokas, susijusias su asmenimis, grupėmis, darbo organizacijomis, lygybe tarp žmonių ir lyčių visuomenėje ir kultūroje. Taip pat svarbu suprasti daugiakultūrinius ir socialinius bei ekonominius Europos visuomenės matmenis ir tai, kaip nacionalinis kultūrinis identitetas sąveikauja su Europos identitetu.
Bendras šios kompetencijos pagrindas apima gebėjimą konstruktyviai bendrauti skirtingose aplinkose, išreikšti ir suprasti skirtingus požiūrius, derėtis su gebėjimu kurti pasitikėjimą ir palaikyti stiprų ryšį su kitais. […]. Kompetencija grindžiama požiūriu į bendradarbiavimą, įsitikinimus ir vientisumą. […] ji remiasi žiniomis apie demokratijos, teisingumo, lygybės, pilietybės ir pilietinių teisių sąvokas, įskaitant Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartiją, tarptautines deklaracijas ir formas, kuriose šios sąvokos yra taikomos […].
Pilietinės kompetencijos įgūdžiai apima gebėjimą veiksmingai bendradarbiauti viešojoje erdvėje, taip pat išreikšti solidarumą ir susidomėjimą sprendžiant problemas, turinčias įtakos tiek vietos, tiek ir platesnei bendruomenei […], taip pat sprendimų priėmimą visais lygiais, nuo vietinių lygmenų iki nacionalinio ir Europos lygio, ypač balsuojant. […].
Apibrėžimas
Iniciatyvumas ir verslumas susijęs su žmogaus gebėjimu idėjas paversti veiksmais. Tai apima kūrybiškumą, inovacijas ir riziką bei gebėjimą planuoti ir valdyti projektus siekiant tikslų. Tai įgūdis, kuris padeda žmonėms ne tik kasdieniame gyvenime namuose ir visuomenėje, bet ir darbo vietoje. Jis padeda suprasti aplinkybes, kuriuose vyksta veiksmas, ir pasinaudoti suteiktomis galimybėmis. Tai yra atspirties taškas konkretesniems įgūdžiams ir žinioms įgyti, kurių reikia norint pradėti ar prisidėti prie socialinės ar komercinės veiklos. Tai turėtų apimti supratimą apie etines vertybes ir gero valdymo skatinimą.
Su šia kompetencija susijusios žinios, įgūdžiai ir esminiai požiūriai
Šiam tikslui reikalingos žinios apima gebėjimą identifikuoti asmenines, profesines ir (arba) ekonomines veiklas, įskaitant platesnius aspektus […], pavyzdžiui, bendrąsias žinias apie ekonomikos veikimą, galimybes ir iššūkius, kurie iškyla ir su kuriais susiduria darbdaviai ar organizacijos. […] Įgūdžiai yra susiję su iniciatyviu projektų valdymu (kuris apima, pavyzdžiui, gebėjimą planuoti, organizuoti, valdyti, vadovauti ir deleguoti, analizuoti, bendrauti, teikti ataskaitas, vertinti ir registruoti), susiję su gebėjimu veiksmingai atstovauti ir derėtis bei dirbti individualiai ir partnerystės grupėse. Taip pat būtina išsiaiškinti ir nustatyti savo stipriąsias ir silpnąsias puses bei, prireikus, pasverti galimybes ir rizikuoti kai būtina.
Versliam požiūriui būdingas iniciatyvumo jausmas, gebėjimas numatyti įvykius, nepriklausomybė ir naujovės privačiame ir visuomeniniame gyvenime bei darbe. Tai apima motyvaciją ir ryžtą pasiekti tikslus, ar tai asmeninius, ar bendrus, netgi darbe.
Apibrėžimas
Supratimas apie idėjų, patirties ir emocijų kūrybinės išraiškos svarbą įvairiose žiniasklaidos priemonėse, įskaitant muziką, scenos meną, literatūrą ir vizualinį meną.
Su šia kompetencija susijusios žinios, įgūdžiai ir esminiai požiūriai
Kultūrinės žinios reiškia supratimą apie vietinį, nacionalinį ir Europos kultūros paveldą bei jo vietą pasaulyje. […] Svarbu suprasti kultūrinę ir kalbinę įvairovę Europoje ir kitose pasaulio dalyse, poreikį ją išsaugoti ir estetinių veiksnių svarbą kasdieniame gyvenime.
Tarp įgūdžių taip pat yra gebėjimas savo kūrybinius ir išraiškingus požiūrius susieti su kitų nuomonėmis ir identifikuoti bei realizuoti socialines bei ekonomines galimybes kultūrinės veiklos kontekste. Kultūrinė raiška yra labai svarbi kūrybinių įgūdžių ugdymui, kuri gali būti perkelta į daugelį profesinių kontekstų.
Tvirtas savo kultūros ir tapatybės jausmo suvokimas gali duoti pagrindą priimti kultūrinės raiškos įvairovę ir išugdyti pagarbą jai. […]