informaciją apie e-prekyvietes: kokios jos, kaip jos veikia, kokios galimos jų alternatyvos?
Mes žiūrime į mūsų klientus kaip į svečius, pakviestus į vakarėlį, kuriame mes esame - šeimininkai. Mūsų darbas yra kasdien gerinti kiekvieną klientų aptarnavimo aspektą.
Jeff Bezos, Chief Executive Officer of Amazon
E-prekyvietė – tai svetainė jungianti pardavėjus ir pirkėjus bei leidžianti jiems bendradarbiauti vykdant komercinę veiklą. Tokios platformos yra techniškai ir finansiškai atsakingos iki pat sandorio tarp kliento ir pardavėjo baigties. E-prekyvietė atlieka laiduotojo vaidmenį, pateikdama pirkimo sutartis pirkėjams ir pardavėjams bei užtikrindama, kad sandoris įvyktų geriausiomis sąlygomis. E-prekyvietė gali būti horizontali, t.y. veikianti keliose produktų ir paslaugų kategorijose, pvz.: Amazon, Ebay, Alibaba, arba vertikali, apimanti konkrečią prekių ar paslaugų kategoriją, pvz.: Etsy, Justeat ar Booking.
Daugiau apie tai: E-commerce Europe
Viena tokių prekyviečių – jau minėta ankstesniuose moduliuose, taip Prestashop pristato savo e-prekyvietę: “įmonėms mes suteikiame skelbimų lentas, vitrinas arba tikras virtualias parduotuves, kurios jau yra parengtos naudojimui, bendravimo įrankius, užsakymų valdymą, klientų aptarnavimą ir svarbiausią – potencialių klientų ratą, kurie jau yra lojalūs platformai”.
Kokie pagrindiniai e-prekyviečių privalumai?
E-prekyviečių rinkoje, be abejo, dominuoja “Amazon” ir “eBay”, tačiau Europoje yra ir kitų įdomių alternatyvų, kurias verta žinoti planuojant savo e-pardavimus.
“Alexa” svetainėje pateikiamos labiausiai lankomos interneto svetainės pasaulyje. Šioje svetainėje pateikiama interneto srauto statistika, kurią galima išfiltruoti pagal šalis ar produktų kategorijas. Palyginimui siūlome susipažinti su Federalinės interneto prekybos asociacijos ,,E-prekybos vietos Europoje” (angl. “Marketplaces across Europe“) tyrimo rezultatais.
Svetainė Amazon.com, įkurta 1995 m. yra viena iš populiariausių ir geriausiai žinomų internetinės parduotuvės platformos pavyzdžių. Sietlo (JAV) svetainė pradėjo veiklą kaip interneto knygynas, tačiau greitai ėmėsi plėsti produktų asortimentą įtraukdama kitas mažmeninės prekybos, elektronikos prekes. Nuo 2015 m. “Amazon” yra visame pasaulyje pirmaujanti e-prekybos platforma.
Sužinokite, kaip tai veikia ir išbandykite (anglų kalba).
Ši prekybos milžinė veikia JAV, Kanadoje, Australijoje, Japonijoje, Kinijoje, Indijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Ispanijoje ir Meksikoje, o prekės yra siunčiamos į daugiau kaip 200 šalių. Įmonė yra įrengusi logistikos sandėlius daugiau nei 100 šalių.
Didžiausiais pardavimais 2017 m. Amazon galėjo pasigirti knygų ir filmų (metinis augimas 61 proc.), elektronikos (54 proc.), namų ir sodo (44 proc.), kosmetikos ir asmens higienos (44 proc.) prekių pardavėjai.
Kokiais pirkimo įpročiais pasižymi Amazon klientai? Jie ieško greitai ir trumpai, pusė pirkėjų paešką vykdo mobiliais telefonais. Ieškodami prekių, 42 proc. vartotojų nesirenka pirmosios ieškomos prekės sąraše esančios prekės. Daugiau nei trys ketvirtadaliai (76 proc.) “Amazon” vartotojų prekę randa tiesiai “Amazon” paieškos sistemoje, mažiausiai – naudodami “Google” paiešką. 59 proc. vartotojų preš pirkdami perskaito produkto etiketes, 39 proc. jas skaito tik retkarčiais. Devyni iš dešimties pirkėjų neįsigyja prekių, kurioms buvę pirkėjai suteikė tris ar mažiau reitingo žvaigždžių.
2017 m. Amazon platformoje prekiavo 10 stambių lietuviškų verslų ir dar bent 100 mažesnių.
Kokius aspektus turi įvertinti mūsų šalies verslininkai, norintys prekiauti šioje prekyvietėje?
Dirbant su „Amazon“ būtina itin gerai išmanyti prekių pristatymą. Verslas gali rinktis – siųsti prekę tiesiogiai ar pirmiausia pristatyti ją į „Amazon“ sandėlius, o jas, gavus užsakymą, išsiunčia pati kompanija. „Amazon“ sandėlyje gulinčios prekės yra geriau reitinguojamos ir patys vartotojai palankiau žiūri į prekę, nes yra garantuoti, jog ją gaus. Tačiau šiuo atveju, be komisinių tenkančių „Amazon“, įmonės dar turės susimokėti ir už sandėliavimą bei pristatymą klientui.
Pvz. savo produkciją tiesiai į elektroninės prekybos milžinės sandėlius siunčia Lietuviškos kosmetikos gamintoja UAB „Biok laboratorija“.
Produkto reitingavimas – parduodamus produktus atskirose kategorijose paversti „geriausiais parduodamais“ (angl. bestsellers).
Tai padeda pasiekti konkurencinga produkto kaina, išsamus ir kokybiškas produkto aprašymas, nuotraukos ir pirkėjų atsiiepimai. Surinkus apie 20 teigiamų pirkėjų atsiliepimų „Amazon“ algoritmas užfiksuoja gerai vertinamus produktus, taip paspartindamas pardavimus.
Parduodant prekes per prekybos platformą „Amazon“ bei apskaičiuojant mokėtinus mokesčius svarbios tampa tiekimo aplinkybės: prekės buvimo vieta, pirkėjo statusas, gabenimas ir pan. Kai prekė yra Lietuvoje, o pirkėjui išsiunčiama tik įvykus pačiam pardavimo sandoriui, pajamų ar pelno ir PVM mokesčius sumokėti reikia Lietuvoje. Kai Lietuvos verslininkai parduoda prekes, esančias Lietuvoje, kitų ES šalių ne PVM mokėtojams – dėl vykdomos nuotolinės prekybos gali atsirasti prievolė PVM mokėtoju įsiregistruoti kitoje ES šalyje ir mokėti tos šalies PVM“
Parengta pagal Lrytas Verslas, Verslo žinios, bzn start informaciją.
Plačiau apie tai galite paskaityti interviu su sėkmingai Amazon prekybos platformoje vystančiu lietuviu.
Prekybos eBay pradžia (anglų k.)
Plačiau apie tai galite pasiskaityti čia.