logo

(CZ) Module 5 – Sekce 3

Modul 1
Modul 2
Modul 3
Modul 4
Modul 5
Modul 6

Modul 5 – Sekce 3

V této sekci najdete:

 

 • sociální marketing: funkce a nástroje;
 • přehled hlavních nástrojů sociálního marketingu pro analýzu a řízení sociálních sítí.
Facebook nám poskytuje platformu, na které můžeme zvýšit povědomí o značce, vybudovat komunitu uživatelů a proměnit tyto uživatele v platící zákazníky. Je to jedinečné a mocné.
Herman Cheng CEO, FunShare - Dalla pagina facebook business

Marketing v sociálních médiích

Výraz Social Media Marketing se používá spíše v anglické verzi (do češtiny se překládá prozatím trochu „nešikovně“ jako marketing v sociálních médiích). Jde o tzv. přímý marketing, což je forma přímé komunikace se zákazníky.

Velkou výhodou, kterou nabízejí sociální sítě v oblasti marketingové komunikace a v pojetí marketingu obecně, je možnost mnohem přesnějšího a detailnějšího cílení – tzv. hypertargetingu. Social Media Marketing je v tomto ohledu jednodušší a do jisté míry efektivnější.

 

Tři hlavní přednosti sociálního marketingu

 • Některé společnosti utrácejí ohromné sumy peněz za reklamu v tradičních médiích. Social Media Marketing však nabízí další možnosti, které klasická reklama nabídnout nemůže:
 • Social Media Marketing je méně náročný na čas; nejvíce času vyžaduje na samém začátku.
 • Pokud své klienty skutečně zasáhnete, Vaše produkty či služby budou masově sdíleny. V prostředí sociální sítě Facebook.com je nyní už více než 3 mil. českých uživatelů. Lidé více než reklamám věří doporučením přátel.

 

Čím uživatele oslovit?

V tomto případě se fantazii meze nekladou. Klienty nepochybně zaujme:

 • atraktivní vizuální styl;
 • jasnost a stručnost;
 • obrázek;
 • grafika;
 • poster;
 • video.

 

Diskutujte a konverzujte, ať uživatelé vědí, že o nich víte…

Podle wiki.knihovna.cz

FACEBOOK STRÁNKY

Na stránce Facebook business najdete užitečné informace o tom, jak vytvořit firemní facebookovou stránku a jak ji spravovat: vytvořte si místo, kde se lidé seznámí s vaší firmou. Najdete zde také pokyny ke sledování vašich aktivit.

Mezi službami, které Facebook nabízí svým uživatelům, je také řada návodných lekcí pod názvem Facebook Blueprint. Je to globální školicí a certifikační program týkající se marketingu na Facebooku a Instagramu. V Blueprintu jsou k dispozici tři způsoby učení se:

 

 • E-learningové kurzy Blueprintu, to je online vzdělávací program, který vám objasní doporučené postupy k inzerci na Facebooku a Instagramu. Přečtěte si další informace o e-learningových kurzech Blueprintu.
 • Certifikace Blueprint je certifikační program, který měří, do jaké míry rozumíte inzertním produktům a službám Facebooku. Certifikaci můžete získat úspěšným složením dvou vyžadovaných zkoušek. Přečtěte si další informace o certifikaci Blueprint.
 • Blueprint Live je školicí program, který absolvujete osobně a kde se naučíte, jak do svých marketingových plánů implementovat principy inzerce na Facebooku a Instagramu. Přečtěte si další informace o programu Blueprint Live.
 • Blueprint Live je školicí program, který absolvujete osobně a kde se naučíte, jak do svých marketingových plánů implementovat principy inzerce na Facebooku a Instagramu. Přečtěte si další informace o programu Blueprint Live.
FACEBOOK REKLAMY

Facebook lze využívat jako nástroj sociálního marketingu prostřednictvímj Facebook ads.  Stejně jako u jakéhokoliv nástroje, i při facebookové reklamě je důležité stanovit si cíle, cílovou skupinu, rozpočet a aktivity pro monitorování a měření.

Pro více informací navštivte stránku a vyzkoušejte si simulace. Na této stránce najdete také výběr příběhů o úspěších.

TWITTER

Twitter věnuje na svých oficiálních stránkách zvláštní sekci firmám (v angličtině): Twitter pro firmy.

Twitter tady představuje své služby pro firmy, provádí uživatele funkcemi této sociální sítě a prezentuje reklamu na Twitteru. Z technického úhlu pohledu využívání služeb na Twitteru snadné, složité je vytváření hodnotného obsahu v souladu s cíli firmy.

Youtube

YouTube je nejvyužívanější sociální síť světa pro sdílení videa. Má více než miliardu uživatelů v 88 zeních světa. Je dostupnáv 76 jazycích a má obrovský potenciál jako nástroj online marketingu pro firmy.

Tvroba efektivního, použitelného, poutavého a dobře cíleného videa není snadné, ale pokud máte zajímaný materiál, kanál na YouTube může být cestou. A opět, Nápověda Google vám napoví.

Linkedin

S více než 500 miliony uživatelů je LinkedIn nepoužívanější profesionální sociální sítí na světě. Její mise je prostá: spojit odborníky z celého světa a pomoci jim, aby byli produktivními a dosáhli svých profesionálních cílů.

Pro další informace navštivte přímo platformu – zde se můžete zaregistrovat.

LinkedIn nabízí také e-learningovou platformu pod názvem inLEARNING

Instagram

Podívejte se, co najdete na oficiální stránce Instagram business.

Pinterest
Miliony lidí navštíví Pinterest každý den, přitom více než 75% nabízených produktů přichází od firem. Firmy využívají Pinterest jako nástroj pro komunikaci s potenciálními i současnými zákazníky. Po technické stránce je založení firemního účtu na Pinterestu a propojení s dalšími digitálními marketingovými nástroji celkem snadné, složitější je pak tvorba zajímavého obsahu pro návštěvníky.
Na stránce Pinterestu najdete veškeré instrukce potřebné k otevření účtu, včetně pravidel pro používání ochranných známek v angličtině.
WhatsApp Business

WhatsApp Business je specializovaná bezplatná aplikace pro Android. Byla vyvinuta s cílem pomoci malým podnikům. Aplikace WhatsApp Business umožňuje snadnou komunikaci se zákazníky. Poskytuje nástroje na automatizaci, třídění a rychlé reakce na zprávy. Přitom naším cílem bylo, aby se používala velmi podobně jako aplikace WhatsApp Messenger. Můžete ji využít na všechny úkony, na které jste zvyklí – od jednoduchého chatování až po odesílání fotografií.

 

Nkteré funkce, které aplikace v současnosti nabízí, zahrnují:

 • Profily společnosti určené ke zveřejnění důležitých informací jako adresa společnosti, email a webová stránka.
 • Statistika zpráv umožňuje sledovat, kolik zpráv bylo odeslaných, doručených a přečtených.
 • Nástroje pro odesílání zpráv, které umožňují okamžitě reagovat na dotazy zákazníků.

 

Více si o aplikaci a jejích nástrojích můžete přečíst v blogu společnosti.

Nástroje pro analýzu a správu sociálních sítí

Existuje mnoho nástrojú pro hodnocení sociálních sítí a analýza je někdy velmi složitá. V této sekci jsme vám představili některé monitorovací nástroje poskytované sociálními sítěmi. navíc bychom vám chtěli doporučit Google toolkit (v angličtině) věnovaný digitálním marketingovým strategiím. Tento manuál přináší nejrůznější analytické nástroje, kterými můžete zkoumattrendy a chování vašich záíkazníků.

Pokud chcete monitorovat a spravovat více sociálích sítí najednou, vyzkoušejte následující nástroje:

Hootsuite a Buffer: jsou nástroje, které zjednodušují průzkum, programování, řízení a reporty. Hootsuite nabízí také zdarma kurz o sociálních sítích jakožto marketingových nástrojích. Tweetdeck je platforma na správu a plánování tweetů. Tyto nástroje nejsou zatím dostupné v češtině.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikace odpovídá výlučně autorka/autor. Publikace nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejím obsahem.
Pro další informace o projektu kontaktujte: info@proeduca.cz