logo

(CZ) Modul 4 – Sekce 2

Modul 1
Modul 2
Modul 3
Modul 4
Modul 5
Modul 6

Modul 4 – Sekce 2

V této sekci najdete hlavní typy platforem pro online prodej výrobků a služeb.

Řešení pro elektronické obchody

Možná řešení jsou v podstatě dvě: CMS platforma (content management system – systém pro správu obsahu) nebo vývoj aplikace na zakázku.

Mezi CMS platformy patří SaaS řešení a open source řešení.

SaaS řešení (Software as a Service – software jako služba) – Pokud zvolíte toto řešení, pak využijete již existující prodejní software a vytvoříte obchod, na který umístíte produkty na prodej. Toto řešení je k okamžitému použití, nevyžaduje žádný zásah do softwaru a možnosti přizpůsobení jsou omezené. Příkladem takového řešení je Shopify.

Open-source řešení – Pokud zvolíte takovéto řešení, pak využijete software vyvinutý skupinou vývojářů. Software se musí instalovat na server, pak jej lze využít pro vytvoření stránky elektronického obchodu. Možnosti přizpůsobení jsou větší než u SaaS řešení, ale jsou zároveň složitější. Níže nabízíme jako příklady Prestashop nebo Magento. Do této kategorie patří i Woocommerce, plugin od WordPress.

V této sekci vám představujeme čtyři alternativní řešení – Shopify, PrestaShop, Woocommerce a Magento. Všechna čtyři řešení jsme přímo vyzkoušeli: Shopify v rámci vlastní  platformy a zbývající tři řešení na stránkách podpory. Shopify nabízí dočasnou možnost bezplatného vyzkoušení, kde můžete svůj produkt otestovat, aniž byste měli vlastní stránku. PrestaShop, Woocommerce a Magento vyžadují doménu a hosting.

Pro srovnání parametrů různých řešení pro váš elektronický obchod doporučujeme využít stránku Capterra. Obrázek níže jsme převzali z této stránky a je na něm znázorněný příklad konkrétního produktu, v tomto případě platformy Shopify.

Stránka je dostupná pouze v angličtině.

Buy Button (tlačítko Koupit)

Tato služba platformy Shopify umožňuje vygenerovat integrovanou produktovou kartu společně s platbou, která může být umístěna na jakoukoliv webovou stránku.

Prohlášení na domovské stránce je velmi slibné: “Naším cílem je umožnit všem, aby měli úspěšný e-shop. Společně s naší komunitou vytváříme open source software (otevřený software – OSS) pro elektronické obchodování. S více než milionem uživatelů je v současnosti PrestaShop jednou z nejvyužívanějších platforem elektronického obchodování na světě.” Platforma vytváří dojem příjemného a dostupného prostředí. “Demo” sekce láká k vyzkoušení možností platformy, umožňuje i vyzkoušení nástěnky, díky čemuž pochopíte vlastnosti platformy. Prestashop Youtube kanál pak nabízí několik informačních videí, včetně videa, kde se dozvíte, jak začít.

PrestaShop je v podstatě poměrně jednoduchý systém. Platforma je v angličtině, má dobře fungující podporu a menu je přehledné a dobře řazené. Vkládání produktů (fyzických i virtuálních) se provádí přes několik oken, která vyžadují vložení obrázků a popisů, dostupného množství atd. Základní funkce lze včlenit díky přidání modulů.

Woocommerce je plugin pro WordPress, nejznámější CMS na světě, vhodný jak pro tvorbu stránek, tak pro psaní blogů. Pro WordPress existuje mnoho pluginů, které umožňují do stránky integrovat požadované prvky, a mezi nimi je i Woocemmerce – doplněk, který vám pomůže ze stránky vyrobit skutečnou platformu pro elektronický obchod.

Pokud se chcete o této platformě dozvědět více, navštivte její vlastní prezentaci, kde najdete všechny informace o tom, jak Magento funguje. Zejména vám doporučujeme navštívit stránku určenou pro malé podniky (link).

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikace odpovídá výlučně autorka/autor. Publikace nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejím obsahem.
Pro další informace o projektu kontaktujte: info@proeduca.cz