logo

(CZ) Modul 3 – Sekce 3

Modul 1
Modul 2
Modul 3
Modul 4
Modul 5
Modul 6

Modul 3 – Sekce 3

V této sekci naleznete:

 • popis současných platebních metod;
 • souhrn nových předpisů a pravidel.
Na platformě Shopify, o které se můžete dozvědět více v modulu 4, najdete detailní přehled platebních metod navržených platformou: rámec, který popisuje různé platební kanály přijaté v různých zemích, a to jak v Evropě, tak ve zbytku světa.

Platební metody

V přípravné fázi zahájení činnosti v elektronickém obchodování je nesmírně důležité určit, jaké metody placení potenciálním zákazníkům umožníte. Musíte zvážit pozitiva a negativa těchto metod v souvislosti s nákupním chováním a v první řadě je třeba mít na mysli bezpečnost. Metod placení je mnoho. Zde najdete přehled těch nejběžnějších metod používaných v obchodování B2C, jejich popis a seznam silných a slabých stránek.

V modulu 2 najdete popis plateb populárních v České republice. Pokud je chcete srovnat, pak se vraťte k předcházejícímu modulu.

Umožňuje platit na internetu nebo posílat peníze mezi uživateli služby. Každý uživatel PayPalu má svůj účet, do kterého se přihlašuje podobně jako do internetového bankovnictví. Přihlašovacími údaji se pak také potvrzují platby v e-shopech.

PayPal rovněž můžete používat, aniž byste si na účet posílali nějaké peníze předem. Stačí propojení s kartou.

Pro české uživatele je výhodou, že PayPal podporuje českou korunu. Máte tedy přehled v korunách a při platbě se částka automaticky přepočítá podle aktuálního kurzu. Nevýhodou však je, že ani po letech se PayPal stále nedočkal české lokalizace uživatelského prostředí. Registraci proto musíte vyřídit skrze formulář v angličtině.

Nemáte pohromadě dostatek finančních prostředků nebo jen dáváte přednost splácení malých částek před zaplacením jednoho velkého obnosu? Využijte výhodný nákup na splátky.

Po dokončení objednávky vyplňte všechny informace o vaší osobě, trvalém bydlišti, zaměstnavateli, apod., které požaduje úvěrová společnost pro úspěšné vyřízení úvěru.

Všechny údaje jsou považovány za přísně důvěrné. Bezprostředně po vyplnění a odeslání formuláře obdržíte informaci o předběžném schválení či zamítnutí.

V některých případech je žádost ještě dále zpracovávána a předána k dalšímu posouzení.

Odložená platba Lymet výrazně zjednodušuje, zrychluje a zpohodlňuje nakupování online. Nakupte teď a platbu si odložte až o 14 dnů od vyzvednutí objednávky.

To vše zdarma, žádné poplatky ani úroky. Můžete mít takto odloženo souběžně i více plateb za vaše nákupy.

Předplacené karty

Paysafecard je jedna z celosvětově vůdčích společností v oblasti předplacených plateb online. Kartami lze platit v případě tisíců poskytovatelů z nejrůznějších oblastí – a to bez bankovních údajů nebo údajů o kreditní kartě.

Na prodejním místě si lze zakoupit kartu v nominálních hodnotách 100Kč, 300Kč, 1000Kč nebo 2000Kč. Platit pak lze online v tisících podporovaných e-shopech zadáním 16místného PIN kódu paysafecard.

Pohodlným a bezpečným způsobem bezhotovostní platby je použití internetových platebních karet MasterCard a VISA.

Pro ověření držitele karty u jeho vydavatelské banky přímo během transakce se využívá bezpečnostní protokol 3-D Secure podporovaný karetními asociacemi. Toto řešení snižuje riziko reklamací platební transakce ze strany uživatele.

Veškeré údaje o platbách jsou předávány zabezpečenou cestou.

Při osobním odběru zboží po předchozím zaplacení kartou je nutné předložit doklad totožnosti (občanský průkaz, pas).

Platba převodem předem

Při platbě klasickým bankovním převodem zpravidla obdrží zákazník na e-mail zálohovou fakturu. Po připsání platby na účet prodejce obdrží zákazník na tentýž e-mail daňový doklad.

 

Při platbě převodem předem:

 • může být termín dodání ovlivněn termínem uhrazení platby (zboží se expeduje až po připsání platby na účet prodejce)
 • je třeba, aby byla částka připsána na účet prodejce do stanovené lhůty, v opačném případě může být objednávka považována za zrušenou
 • při osobním odběru zboží je nutné předložit doklad totožnosti (občanský průkaz, pas)

 

Okamžitý převod peněz z účtu

Jednoduše, rychle a bezpečně lze platit díky online platebnímu systému ČSOB (zapojené banky najdete v seznamu níže). Platba je pak na účet prodejce připsána během pár minut.

 

Zapojené banky:

 • Československá obchodní banka
 • Česká spořitelna (PLATBA 24)
 • Poštovní spořitelna / Era
 • Komerční banka (MojePlatba)
 • mBank (mPeníze)
 • Fio banka
 • MONETA Money Bank
 • Sberbank
 • Raiffeisen Bank (ePlatby)
 • UniCredit Bank

 

Jak na to?

Zákazník si zvolí způsoby platby “Okamžitý převod peněz z účtu” a následně vybere svoji banku.

V dalším kroku bude přesměrován do svého internetového bankovnictví.

Po přihlášení se mu ukáže předvyplněný platební příkaz, který jen potvrdí.

Platba za objednávku bude během několika minut připsána na účet prodejce.

 

Je dobré vědět

 • V pracovní dny bude platba připsána do 15 minut. V ostatní dny budou peníze na účet prodejce připsány následující pracovní den.
 • K využití tohoto online platebního systému je potřeba mít aktivní internetové bankovnictví.
 • Při osobním odběru zboží je nutné předložit doklad totožnosti (občanský průkaz, pas).

Cena kryptoměny bitcoin nedávno vystoupala na nová maxima, poslední rozpoznatelná vlna poptávky po této valutě navíc přišla z Japonska. Tam se bitcoin stal z právního hlediska standardním platebním nástrojem, využívat jej však lze už dlouho také na mnoha místech v Česku.

Tuzemská bitcoinová komunita patří k jedněm z nejaktivnějších ve světě. V Praze se dá kryptoměnou platit v mnohem více restauracích než například v Londýně či Paříži. Bez bankovek a platebních karet se obejdete nejen v českých velkých městech, ale také ve Vranovicích na Brněnsku.

V České republice je podle mezinárodní mapy coinmap.org kolem dvou set obchodů a restaurací, které bitcoiny přijímají. Z toho přibližně polovina se nachází v Praze.

Uživatelé i podnikatelé nejprve potřebují takzvanou elektronickou peněženku. Jde o program, který si nainstalují na počítač či chytrý mobilní telefon a jehož prostřednictvím bitcoiny odesílají a přijímají. Kryptoměnu lze nakupovat na řadě bitcoinových burz či ve speciálních bankomatech. Platbě v obchodech nebo restauracích předchází naskenování QR kódu. Ten v sobě ukrývá adresu, kam je třeba bitcoiny poslat.

 

Zdroj: idnes e15.cz

Platba při převzetí je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak za zboží zaplatit. Podle způsobu doručení si lze vybrat mezi platbou v hotovosti nebo platbou platební kartou.

Hotově

Při osobním vyzvednutí zboží na prodejně.

 

Hotově – dobírkou

Při přebírání zboží od doručovatele – zboží lze uhradit v hotovosti řidiči dopravní společnosti nebo poštovnímu doručovateli.

 

Platební kartou Visa/MasterCard

Pouze při osobním vyzvednutí zboží na prodejnách nebo u řidiče přepravní společnosti.

Dárkové certifikáty jsou vhodným dárkem, pokud si nejste jisti vkusem obdarovaného. Hodí se pro vaše blízké i obchodní partnery.

Objednejte si je jako řádné zboží v e-shopu, certifikáty vám pak budou zaslány obratem v elektronické podobě. Dárkové certifikáty v hodnotě 500 Kč a 1 000 Kč můžete zakoupit na některé z našich osmnácti prodejen.

 

Jak na objednávku:

 • Objednejte si jednoduše přes formulář na této stránce.
 • Zakoupit můžete až 20 ks certifikátů, při větším počtu nás prosím kontaktujte na darkovecertifikaty@mall.cz.
 • Objednávku je možné platit pouze kartou online.
 • Certifikáty vám zašleme obratem v elektronické podobě ve formátu pdf, každý voucher v samostatném souboru
Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikace odpovídá výlučně autorka/autor. Publikace nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejím obsahem.
Pro další informace o projektu kontaktujte: info@proeduca.cz