logo

(CZ) Modul 6 – Sekce 2

Modul 1
Modul 2
Modul 3
Modul 4
Modul 5
Modul 6

Modul 6 – Sekce 2

V této sekci naleznete:

 

  • výběr nepostradatelných a užitečných nástrojů pro založení vlastního podnikání.

Osobní počítač

Abyste mohli začít podnikat jako ME-commercer, bylo by dobré si koupit notebook nebo PC propojené s tabletem.

Práce na PC pro vás bude snazší než práce pouze s tabletem, ale pokud nevlastníte notebook, pak budete díky tabletu schopní prohlížet si internetovou stránku i sociální média s klientem, pro kterého je budete spravovat. Měli byste určitě mít jeden nástroj, který bude mít jednoduchou obsluhu.

Obrázek: “Laptop computer coffee yellow stool white cup”, autor: quinntheislander, zdroj: pixabay

Smartphone

Je jasné, že se neobejdete bez chytrého telefonu. Díky tomuto nástroji budete mít vždy spojení se světem a budete moci pracovat kdekoli. Díky mnoha dostupným aplikacím můžete sdílet fotky a videa, přidávat komentáře na fóra, aktualizovat sociální média, kontrolovat e-maily a mnoho dalšího. Radíme vám pořídit si smartphone s dobrým zabudovaným fotoaparátem, protože kvalita zveřejněného obrázku hraje vždy důležitou úlohu.

Obrázek: “VSCO in action no. 2 “, autor: Le Buzz, zdroj: Unsplash

Tiskárna a skener

Tiskárna možná není nezbytná pro spravování stránky elektronického obchodování nebo vedení marketingové kampaně, ale je velmi užitečná pro tisk, opakované čtení a archivaci důležitých dokumentů, i když je zapotřebí je vždy někam zálohovat, ať už na externí pevný disk či na dostupná online úložiště. Pokud přemýšlíte nad koupí tiskárny, pak si vyberte takovou, která zároveň funguje jako skener a umožňuje tak vytvářet digitální kopie dokumentů a ukládat je na váš počítač. Jako úložiště můžeme doporučit Google Drive.

Obrázek: “Toner color ink copier xerox cmyk powder”, autor Magnascan, zdroj: pixabay

Fotoaparát

Fotoaparát není nezbytným nástrojem, současné fotoaparáty umožňují uživateli pořizování vysoce kvalitních fotografií a jejich okamžité umisťování v sociálních médiích. Ale pokud si pořídíte dobrý fotoaparát, můžete získat obrázky v ještě vyšší kvalitě, které budete moci využít v rámci složitějších grafických projektů. Případně lze pro takové projekty využít obrázky z internetových stránek, jako jsou Pixabay či Flickr, v takovém případě vždy dbejte na podmínky jejich použití.

 

Další odkazy:

Obrázek: “P H O T O R A P H E R”, autor: Mahir Uysal, zdroj: Unsplash

Internetové připojení

Nejlepší podmínky k práci vám poskytne vysokorychlostní internetové připojení, proto je důležité zjistit, jaká je ve vašem okolí nabídka připojení.

Určitě vám poradíme, abyste si porovnali pokrytí a rychlost, kterou nabízejí telekomunikační společnosti. Nezapomeňte také na asistenční služby, které jsou také velice důležité. Tip: v případě nouze můžete využít svůj smartphone jako tzv. Wi-Fi hotspot, tedy sdílet internet z mobilu s dalšími zařízeními.

Obrázek: “Virtual reality big data internet future communication”, autor: Aichi8Seiran, zdroj: pixabay

Řízení projektu

Pro naplánování, implementaci a řízení projektů existuje v současnosti mnoho nástrojů, například aplikace Trello, Slack, Facebook Workplace či Microsoft Teams – jsou to nástroje pro řízení průběhu práce, každý má specifické rysy, nekteré jsou placené, ale najdete i aplikace zdarma. Více informací najdete na stránce Potřebné kompetence tohoto modulu.

Pokud chcete využít nástroje zdarma, které nevyžadují instalaci, navrhujeme, abyste využili jednoduché nástroje poskytované Googlem – Google Drive pro sdílení zdrojů s vašimi zákazníky, Google kalendář pro správu schůzek, vkládání poznámek, sepisování seznamů či hlasových upomínek…

Pro více informací jděte na Google.

Obrázek: “Back to school with a bullet journal”, autor: Estée Janssens, zdroj: Unsplash

Programy VoIP

Pro optimální komunikaci s firmami a omezení nutnosti cestování lze využít technologie VoIP programů (Voice over Internet Protocol – volání přes internet). Zkratka přesně vystihuje podstatu komunikace prostřednictvím VoIP, tedy možnost vést telefonický rozhovor prostřednictvím internetového připojení. Skype a Google Hangouts využívají tuto technologii a umožňují vedení videohovorů či pořádání videokonferencí, dokonce i více současně.

Obrázek: “Untitled image”, autor Malte Wingen, zdroj: Unsplash

Kalkulátory

Tabulky usnadňují život. Pokud budete umět používat Excel nebo podobný program jako Google Sheets nebo Numbers aspoň v jejich základní formě, pomůže vám to v mnoha situacích. Ve vašem podnikání jako ME-commercer využijete zejména následující: automatické vkládání dat, řazení buněk dle předem stanoveného kritéria a provádění výpočtů pomocí funkcí a vzorců. Zde jsou oficiální odkazy, které vám pomohou učinit první kroky a pochopit, které funkce jsou pro vás nezbytné.

Excel

Google Sheets (pouze v angličtině)

Obrázek: “Complicated computer code”, autor: Markus Spiske, zdroj: Unsplash

Cloud computing

Cloud computing je model obchodování, v němž si uživatel nekupuje produkt nebo službu, ale možnost vzdáleně tyto produkty či služby využívat, aniž by je musel fyzicky vlastnit. Jednoduše je cloud computing dodávání výpočetních služeb, jako jsou servery, úložiště, databáze, sítě, software, analytické nástroje a další, přes internet („cloud“). Společnosti nabízející tyto výpočetní služby se nazývají poskytovatelé cloudu a obvykle se za služby cloud computingu platí na základě jejich využití obdobně, jako platíte účty za vodu nebo elektřinu.

Cloudové služby můžete využít k následujícímu:

  • archivace, zálohování a obnova dat;
  • webhosting a blogy;
  • streamování hudby a videa;
  • poskytování software na vyžádání.

Je to v podstatě forma technologické terciarizace.

 

Nebudete muset sledovat, udržovat či aktualizovat své aplikace a nástroje, to za vás obstará cloud computing. Zaplatíte periodický poplatek za období i množství spotřebovaných služeb. Pro lepší pochopení a vyzkoušení zdarma jděte na Google Cloud.

 
Obrázek: “Sky”, autor: Linh Toét, zdroj: Unsplash

Nástroje online dotazování

Pokud chcete vytvořit dotazník, sbírat e-mailové adresy pro zasílání zpravodaje, či připravit kvíz, můžete použít Formuláře Google. S tímto jednoduchým nástrojem můžete vytvářet a analyzovat dotazníky přímo v prohlížeči, aniž byste potřebovali zvláštní software. Kromě toho může na projektu pracovat současně více lidí a každá změna je automaticky uložena.

Zde je nápověda, krok za krokem.

Alternativou může být SurveyMonkey: zjistěte, jak pracuje – zde.

Nástroje pro E-mail marketing

Internet nabízí mnoho nástrojů pro řízení e-mailových marketingových kampaní. Jedním z nejvíce rozšířených a používaných nástrojů je MailChimp  – platforma věnovaná zasílání zpravodajů. Pomáhá těm, kteří používají e-mailový marketing pro optimalizaci svých postupů.

Grafické programy

Existuje mnoho grafických programů, které můžete využít. Pokud se jedná o obrázky, fotografie v současnosti nejčastěji pořizujeme smartphonem nebo tabletem, pro které existuje mnoho aplikací, a úprava a editace fotek se provádí právě prostřednictvím těchto nástrojů. Mezi ty nejpopulárnější patří Instagram a Snapseed.

Avšak v případě, že budete podnikat jako ME-commercer, možná nebudete moci použít ke správě a úpravě fotek tyto nástroje a budete potřebovat programy k okamžitému použití. Photoshop, Illustrator a Indesign patří mezi programy společnosti Adobe – jsou ty nejvíce používané pro grafiku a editaci fotek, jsou užitečné a efektivní, ale placené. Existuje i bezplatný editor GIMP – aplikace pro úpravu a vytváření fotografií nebo tvorbu webové grafiky, což je alternativa k Photoshopu, Inkscapu i Ilustratoru. Existuje i mnoho dalších programů pro vytváření grafiky a úpravu obrázků, prohledáním internetu je jistě objevíte.

Nejlepší asi je, když si je vyhledáte a vyzkoušíte navigování mezi jednotlivými funkcemi a pokusíte se vytvořit svůj první grafický projekt – své logo nebo infografiku, která popíše vaše dovednosti, o to se můžete pokusit například prostřednictvím programu PIKTOCHART (je popsán již v úvodní stránce kurzu). V sekci 3 tohoto modulu – Nástroje pro vaši reklamu – je uveden příklad.

 

Obrázek: “Palette color art”, autor: AidaKhubaeva, zdroj: pixabay

Aktualizace zdrojů

Abyste byli stále informováni, můžete sledovat mnoho zajímavých zdrojů informací, například Ecommerce Europe newsletter nebo commerce WIKI.

Glosář

Pokud hledáte přehled termínů a pojmů nejvíce používaných v oblasti internetového marketingu, jděte na stránku SEMPO.

* SEMPO je nezisková organizace zabývající se digitálním marketingem a pomáhající odborníkům v tomto oboru.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikace odpovídá výlučně autorka/autor. Publikace nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejím obsahem.
Pro další informace o projektu kontaktujte: info@proeduca.cz